Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) umożliwia stosowanie uproszczonej procedury przekazywania środków na realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym.
Zgodnie z art. 19a na wniosek organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki:
wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10 000 zł;
zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni
UWAGA - trzy miesiące zwykle nie są równoważne z 90 dniami, gdyż niektóre miesiące mają powyżej 30 dni.
Tryb postępowania
- Ofertę realizacji zadania publicznego należy sporządzić według wzoru określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego.
- Oferta może być złożona w roku budżetowym, w którym zadanie będzie realizowane, w terminie umożliwiającym jej rozpatrzenie (rekomendowany termin – nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia zadania).
- Warunkiem rozpatrzenia złożonej oferty jest posiadanie odpowiednich środków finansowych w budżecie Powiatu na realizację zadania. Informacja na temat dostępnych środków finansowych publikowana jest na bieżąco na stronie https://ngo.powiat.tczew.pl w zakładce: Aktualności.
- Oferta winna uwzględniać realizację zadania w sposób fachowy, oszczędny i terminowy oraz powinna być sporządzona z uwzględnieniem zasad uczciwej konkurencji.
- Złożona oferta, w przypadku dostępnych środków finansowych w budżecie Powiatu, podlega ocenie formalnej w zakresie spełnienia: 1) warunków określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (okres realizacji zadania – nie dłuższy niż 90 dni, wysokość wnioskowanych środków finansowych – nie przekracza kwoty 10 000 zł); 2) ważności oferty (oferta sporządzona na obowiązującym wzorze uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego, wypełniona w sposób prawidłowy, podpisana przez osobę/osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta – zgodnie z aktualnym odpisem z KRS, innego rejestru lub ewidencji).
- Oferta spełniająca wymogi formalne podlega ocenie pod względem celowości realizacji zadania przez zespół, w skład którego wchodzą:1) przedstawiciel Rady Pożytku, o ile zostanie powołana na wniosek organizacji prowadzących działalność na terenie powiatu;2) pracownik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON;3) pracownik właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej.
- W pracach zespołu oceniającego może uczestniczyć z głosem doradczym koordynator ds. współpracy z organizacjami.
- Decyzję w sprawie celowości realizacji zadania podejmuje Zarząd Powiatu, w formie uchwały, po zapoznaniu się z opinią zespołu oceniającego.
- Po uznaniu przez Zarząd Powiatu celowości realizacji zadania, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia wpłynięcia oferty, oferta zostaje zamieszczona w BIP, na stronie https://ngo.powiat.tczew.pl oraz na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
- W odniesieniu do oferty niespełniającej wymogów formalnych oraz w przypadku braku dostępnych środków finansowych w budżecie Powiatu, Zarząd Powiatu niezwłocznie przekazuje oferentowi informację odpowiednio o niespełnieniu przez oferenta wymagań formalnych lub braku dostępnych środków finansowych umożliwiających realizację wnioskowanego zadania.
- Decyzję w sprawie wysokości udzielonego dofinansowania podejmuje Zarząd Powiatu, w formie uchwały, po upływie terminu składania uwag dotyczących oferty.
- Uchwała jest podstawą do niezwłocznego zawarcia z oferentem pisemnej umowy szczegółowo określającej warunki i termin realizacji zadania oraz sposób rozliczenia przyznanej dotacji lub też, w przypadku decyzji negatywnej, do niezwłocznego zawiadomienia na piśmie oferenta o braku celowości realizacji zadania publicznego określonego w ofercie.
Łączna kwota środków finansowych przekazanych w trybie pozakonkursowym w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł dla jednej organizacji.
Szczegółowe informacje dotyczące trybu bezkonkursowego dostępne są na stronie http://ngo.powiat.tczew.pl w zakładce: Tryb bezkonkursowy.